مقالات کاربردی

معروف‌ترین طرح‌های فرش ماشینی 1200 شانه

معروف‌ترین طرح‌های فرش ماشینی 1200 شانه

اخیرا با گسترش صنعت فرش بافی و نیاز بازار، تنوع در بین بافته‌های ماشینی به لحاظ طرح و سبک بسیار افزایش داشته و افراد به دنبال پیروی از متدهای جدید چیدمان، در پی این هستند تا بتوانند فرشی را خریداری نمایند که از هر نظر دارای هماهنگی و هم خوانی با فضا و سبک دکوراسیون منزل‌شان باشد. در همین راستا هستند افرادی که ترجیح به تهیه پرفروش‌ترین‌ها از بین مدل‌های جدید و متنوع می‌دهند، از این رو بر آنیم تا در قالب یک مقاله شما را با معروف‌ترین طرح‌های فرش ماشینی 1200 شانه آشنا ساخته و ضمن ارائه ویژگی‌های این تراکم از بافته در خریدی آگاهانه و مطلوب نیازتان راهنمای مفیدی در امر خریدتان باشیم. امید است که مطلب پیش رو برایتان مفید واقع شود.

آشنایی با انواع طرح های فرش ماشینی 1200 شانه

پیشرفته شدن صنایع نساجی و بافندگی در چند دهه اخیر سبب شده تا طراحان نیز خود را در زمینه ارائه نقوش جدید و مدرن به روز کرده و طبق صنعت مد پیش بروند. اما این باعث نشد تا آنان از به کار بردن انواع طرح فرش ایرانی در طراحی و نقش نگاری غافل مانده؛ بلکه بالعکس با به کارگیری از آن نقوش که در ادامه به معرفی آن‌ها نیز پرداخته شده و ترکیب آن با ایده‌های ذهنی خود توانستند به ارائه نقوش جذاب و بسیار زیباتر بپردازند که مورد استقبال جهانیان واقع گشت.

علاوه بر طراحی تلفیقی از نقوش سنتی و ایده‌های مدرن طراحان، مورد دیگری نیز در این نوع بافته‌های ماشینی وجود دارد که بر اساس آن این نقوش قدیمی با وضوح بسیار بیشتر و شفافیت بالاتری در دنیای امروزی ارائه می‌گردد که موجب جلب توجه بیشتری از زمان خود شده است. تراکم گره بالا در انواع طرح‌های فرش ماشینی 1200 شانه زمینه‌ای است جهت ارائه هرچه بهتر و با جلوه بیشتر از نقوش سنتی از قالی‌های ایرانی که گذشتگان ما آن‌ها را بر اساس شرایط محیطی و اقلیمی و زندگی مختلفی که در مناطق مختلف داشته‌اند، بافته و مورد استفاده قرار داده و تا به امروز که این هنر دیرینه به دست طراحان و هنرمندان رسیده و آن‌ها جهت حفظ اصالت و فرهنگ هنر معروف و مشهور فرش ایرانی در جهان، با به کارگیری از آن لابه‌لای ایده‌های خود به ارائه جدیدترین و در عین حال با اصالت‌ترین و جذاب‌ترین قالی‌های ایرانی پرداخته‌اند که چشم جهانیان را بیشتر از پیش به خود خیره نموده است.

فرش ماشینی 1200 شانه که اخیرا بافت آن در کارخانجات فرش بافی انجام می‌شود، از تراکم بالایی برخوردار است که علاوه بر آن کیفیت محصول نیز بالا بوده و بدین لحاظ می‌توان اطمینان حاصل نمود. فرش 1200 اصولا با احتساب سه ردیف پود، با تراکم طولی 3600 بافت می‌شود که این المان منجر به افزایش استحکام و انسجام بافت گره‌ها شده و در نهایت کیفیت بالای محصول را به همراه دارد. تراکم گره بالا در فرش در درجه اول سبب ظرافت و ریزبافتی محصول شده و همچنین کیفیت و ماندگاری را نیز به دنبال دارد. تاثیری که این تراکم از گره بر روی طرح‌های متنوع موجود دارد مسلما بر روی ریزنقشی آن خواهد بود که طرح را با جلوه بسیار زیباتری نمایان خواهد ساخت.

همان‌طور که می‌دانیم تنوع در طرح بین بافته‌های امروزی بسیار زیاد است و افراد همواره در جهت ایجاد دکوراسیونی جذاب در منزل خود به دنبال طرح‌های پرطرفدار هستند که ما در همین راستا به ارائه این مطلب پرداخته‌ایم که در آن به معرفی چند نمونه از پرطرفدارترین‌ها می‌پردازیم که در روند تولید بسیار بیشتری هم برخوردار است. در معرفی مدل‌های محبوب و پرطرفدار بازار و از سری طرح‌های پرفروش فرش کاشان می‌توان به موارد زیر اشاره داشت که به منظور آشنایی بیشتر می‌توانید به مطالعه آن بپردازید.

آشنایی با انواع طرح های فرش ماشینی 1200 شانه

فرش طرح ترنج دار

به طور کلی در معرفی انواع مدل فرش ماشینی می‌توان آن‌ها را به دو دسته ترنج و بدون ترنج دسته بندی نمود؛ چرا که این نقش فرش سبب تفاوت‌های بسیاری در شکل ظاهری و نوع کاربری متفاوت آن برای سبک دکوراسیون‌های مختلف مدرن و کلاسیک می‌شود. ترنج به نقش دایره‌ای و یا بیضی شکل میانی فرش گفته می‌شود که اصولا هم در راستای عمودی با کلاله همراه بوده که در طراحی سبک‌های کلاسیکی همچون طرح اصفهان و نایین به کار می‌رود. از طرفی مدل‌های ترنج دار نیز خود ممکن است یا از لچک‌های گوشه‌ای برخوردار بوده و یا بدون آن باشد. منظور از لچک در فرش ترنج‌دار به قسمت‌های مثلثی شکلی گفته می‌شود که گاها در چهار گوشه زمینه طراحی می‌شود. اما به طور کلی که اگر بخواهیم به معرفی مدل فرش ترنج دار بپردازیم می‌توان موارد زیر را نام برد:

هالیدی

طرحی بسیار زیبا و جذاب همراه با ترنج گرد مرکزی که برخلاف دیگر سبک‌های ترنج دار کلاسیک از زمینه‌ای خلوت برخوردار است. ترنج میانی این طرح تشکیل شده از نقوش گل و بوته که منجر به جذاب‌تر شدن طرح شده است. طراحی و نقش نگاری محو و پنهان بوم فرش با رنگ مشابه زمینه سبب شده تا از نوع طراحی خلوتی برخوردار گردد که این نیز سبب جلوه بسیار بیشتر و جذاب‌تری از ترنج شده است. طرح‌های شش ضلعی مرزی بین زمینه و حاشیه‌ها است که از نقوشی با رنگ‌بندی متنوع برخوردار است. طراحی جذاب ترنج در زمینه خلوت و دلنشین از این طرح سبب استقبال بسیاری از این طرح و ارائه آن با رنگ‌بندی بسیار متنوعی شده که در نهایت برای چیدمان دکوراسیون از نوع کلاسیک و حتی گاها در برخی موارد مدرن به صورت تلفیقی مورد کاربری قرار گرفته است.

طرح هالیدی که به علت برخورداری از ترنج معمولا به عنوان نمونه‌ای از نقش‌های دستباف گونه به شمار می‌آید، اصولا در تراکم‌های بالا ارائه می‌شود تا علاوه بر طرح به لحاظ ریزبافتی و ریزنقشی نیز به محصولات دستبافت شباهت پیدا نماید. ارائه طرح‌های زیبا و جذابی همچون هالیدی در تراکم بالا سبب جلوه‌ای بسیار بیشتر از طرح و نقش آن شده که نهایتا کیفیت بالا را نیز به همراه دارد و از فرش 1200 شانه هالیدی می‌توان به عنوان یکی از معروف‌ترین طرح‌های ترنج دار نام برد.

فرش ترنج دار هالیدی

خشتی

در تعریف کلی از طرح خشتی می‌توان به مثال خشت‌های گلی جهت سازه‌های قدیمی به کار گرفته می‌شد، اشاره داشت که قرار گرفتن قاب‌هایی خشت مانند متشکل از نقوش گل و بوته و شاخه، گلدانی، افشان، اسلیمی، گلدانی، بته جقه، درختی، ختایی، پرنده و حیوانات در کنار هم در زمینه بافته‌های ماشینی سبب شده تا از به عنوان فرش خشتی و یا طرح قابی نیز از آن نام برده شود. همچنین نوع طراحی قاب این نوع خانه‌های خشتی قرار گرفته در کنار هم ممکن است به سه شکل متفاوت قرآنی، اسلیمی و بختیاری صورت پذیرد. طراحی نقش خشتی در تراکم فرش 1200 شانه سبب ظرافت و ریزنقشی آن شده که جذابیتی بسیار بیشتری را به همراه دارد.

اصولا طراحی این طرح بدون ترنج است، اما طراحی فرش خشتی ترنج دار نیز در میان نقوش ارائه شده از این سبک به چشم می‌خورد که از جذابیت و طرفداران خاص خود برخوردار است و اصولا هم برای سبک دکوراسیون‌های کلاسیک مورد همخوانی بوده و کاربرد دارد. اصالت و نوع کاربری این محصول سبب شده استقبال بسیار خوبی از این طرح و نقشه شده که اخیرا شاهد تنوع بالایی از آن در بازار هستیم و از نمونه جدیدترین و پرفروش ترین فرش طرح خشتی با ترنج می‌توان به مواردی همچون باغ ارم، خانه رویایی، کژال و پیچک و غیره اشاره داشت.

فرش ترنج دار خشتی

ماهی

از طرح‌های معروف و پرطرفدار که از نقوش اصیل تبریز بوده می‌توان به طرح ماهی اشاره داشت که خواستگاه آن نیز شهرستان خوی است. طرح و نقشه این مدل شباهت بسیاری به پولک‌های روی بدن ماهی دارد که از این رو بدین عنوان نیز نام گذاری شده است. از آنجایی که در گذشته افراد جهت بافت فرش زیر پای خود از طبیعت الهام می‌گرفتند و نقوشی را روی آن پیاده می‌نمودند، نقش ماهی به عنوان یکی از نمونه‌های حیوانی بدین منظور مورد استفاده قرار می‌گرفت.

این طرح با وجود اصالت و قدمت دیرینه‌ای که دارد، اما از محبوبیت بسیار زیادی برخودار است. ایده گرفتن از پولک بدن ماهی جهت ارائه چنین بافته‌ای سبب نوع طراحی نسبتا شلوغی در زمینه آن شده اما ریزنقش بودن و تکرار یک طرح در کل زمینه سبب نظم خاصی از آن شده که دکوراسیون بسیار جذابی را به همراه دارد، به خصوص که در تراکم گره فرش 1200 شانه 3600 تراکم بافت شده باشد. محبوبیت بالای این نوع طراحی سبب ارائه تنوع بالایی از نقوش مختلف از آن همانند ریزماهی، ماهی اصیل یا تبریز، ماهی درهم، شاه ماهی و موج ماهی گشته است.

فرش ترنج دار ماهی

طرح فرش بدون ترنج

دسته‌بندی دیگری از طراحی فرش از منظر متن و زمینه و ظاهری وجود دارد که بدون ترنج بافت می‌شود و بدین علت از نوع کاربری متفاوتی نیز برخوردار است که اصولا به عنوان سبکی مدرن و جدید در دکوراسیون‌های مدرنیته از هارمونی بالایی برخوردار است. عدم وجود ترنج در این نوع طراحی سبب ارائه نظم و سادگی از آن شده که با دکوراسیون‌های سبک مدرن هماهنگی بیشتری پیدا می‌نماید؛ زیرا اساس طراحی داخلی مدرن بر پایه سادگی و به دور از شلوغی انجام می‌گیرد، از این رو طراحان به کارگیری از سبک‌های بدون ترنج را بسیار مناسب و قابل هماهنگی با چنین چیدمان‌هایی می‌دانند.

اما این موضوع نه تنها باعث نمی‌شود که نتوان از آن در سبک‌های کلاسیک و سنتی استفاده نمود، بلکه بالعکس به کارگیری از طرح و نقشه‌های بدون ترنج در فضاهای شلوغ و پر زرق و برق سبب ایجاد تعادل بسیار خوبی می‌شود که فضا را از شلوغی در آورده و حتی این نوع طراحی یکپارچه از اثر بزرگ‌نمایی برای منازل کوچک نیز برخوردار است که در چنین مواردی بسیار مورد تایید و توصیه طراحان داخلی جهت فضاسازی بوده و هست.

افشان

افشان نوع طراحی جدید است که در چند دهه اخیر در صنعت فرش بافی مورد استفاده هنرمندان و طراحان قرار گرفته و طراحی اصلی آن بر پایه نقش‌های سنتی همچون ختایی، شاه‌عباسی و اسلیمی صورت می‌گیرد. افشان و پراکنده کل سطح زمینه از این نقوش سبب شده تا آن را به عنوان طرح افشان معرفی نمایند. ارتباط و پیوستگی کامل در کلیه بندها و نگاره‌ها نیز علت دیگر افشان نامیدن چنین سبک‌هایی است گویی طراح از شروع تا پایان نقش نگاری قلم خود را از روی کاغذ جدا ننموده و برخلاف نقوش کلاسیک از لزومی برای برخورداری از اصل قرینگی در آن وجود ندارد. طراحی این سبک با استفاده از نقش‌بندی مختلفی انجام می‌گیرد که از جمله می‌توان به افشان اسليمی، ختایی، افشان بندی، افشان شکسته، افشان گل اناری، افشان شاه عباسی، افشان شاخه پيچ، افشان دسته گل، حيوان‌دار و ترنج‌دار اشاره داشت.

این نوع طراحی بدون ترنج با زمینه افشان سبب جذابیت بالای نقش نگاری و استقبال بسیاری از آن شده است. همچنین نوع کاربری بسیار خوب آن برای هر نوع سبک و چیدمان منجر شده تا طراحان بیش از پیش به ارائه تنوعی زیادی از این نوع طراحی به ویژه در تراکم‌های بالای همچون فرش 1200 شانه افشان بپردازند. از جمله پرطرفدار‌ترین نقوش افشان که در حال حاضر در بازار موجود و قابل خریداری است، می‌توان به طرح باغ گل، رویال، سلطنتی، اسلیمی، شاهان، درباری و غیره اشاره داشت.

فرش بدون ترنج افشان

خشتی

یکی از اصیل‌ترین نقوشی که در دستبافته‌های قدیمی مورد استفاده قالیبافان و طراحان قرار می‌گرفت، نقش خشتی یا قابی بود که گاها در بافت گلیم نیز مورد استفاده بود و این نشان‌گر اصالت و قدمت طرح‌های خشتی است که با این وجود امروز از محبوبیت بسیار زیادی به ویژه جهت به کارگیری در دکوراسیون‌های مدرنیته برخوردار است. نوع طراحی خانه خانه این نقش سبب شده تا بسیار راحت با سبک دکوراسیون‌های مختلف هماهنگی پیدا نماید، از این رو در ارائه طرح‌های متنوعی از نقوش مدرن و کلاسیک از این نوع نقش نگاری در قسمت‌های مختلفی از فرش همانند حاشیه‌ها و یا زمینه به کار گرفته می‌شود.

همان‌طور که قبلا نیز اشاره شد طراحی داخل هر خشت از نقوش مختلفی برخوردار است؛ برای مثال به کارگیری از نقوش فرش شکارگاه در این نوع طراحی سبب ارائه فرش خشتی شکارگاه شده و یا ارائه نمای کلی باغ فین به صورت بافته که به شکلی خشت خشت صورت گرفته با عنوان فرش طرح باغ فین انجام شده است. فرش 1200 شانه خشتی یکی از پرفروش‌ترین تراکم‌های ارائه شده از این طرح اصیل و معروف است که ریزنقشی و جذابیت بسیار بیشتری را برای استفاده در دکوراسیون به ویژه در پذیرایی‌های مدرن به همراه دارد. جذابیت این نوع طراحی به مانند دیواری پر از قاب‌های کوچک قرار گرفته در کنار هم از تصاویر زیبای طبیعت است که زمان زیادی افراد را محو تماشای خود می‌نماید.

فرش بدون ترنج خشتی

شکارگاه

از قدیمی‌ترین و اصیل‌ترین نقش‌های فرش ایرانی که خواستگاه آن به زمان پادشاهان برمی‌گردد، می‌توان شکارگاه را نام برد که ایده آن از سنت دیرینه شکار پادشاهان در منطقه شکارگاه بوده که بدین عنوان نیز آن را نام‌گذاری نموده‌اند. وجود نقوش حیوانی همچون آهو، گوزن، اسب و حیوانات وحشی از بارزترین ویژگی‌هایی است که به خوبی در این نقش می‌توان مشاهده نمود. طرح اصلی شکارگاه مربوط به نمایش صحنه‌هایی از شکار یک مرد سوار بر اسب با تیر و کمان است، اما طرح‌های دیگری از این طرح و نقشه معروف و پرطرفدار نیز ارائه شده که آن را به عنوان طرح‌های فرعی می‌شناسیم و عبارتند از: شکارگاه درختی، شکارگاه ترنج‌دار، قابی، لچک ترنج و سراسری.

فرش بدون ترنج شکارگاه

خرید پرفروش‌ترین طرح فرش ماشینی 1200 شانه

به طور کلی در معرفی انواع طرح و نقشه فرش ایرانی می‌توان به نقوش سنتی و اصیلی الهام گرفته از طبیعت اطراف که امروزه نیز در بین طراحان جهت نقش نگاری به شکل‌های مختلف و با توجه به ایده‌های ذهنی آنان بسیار رواج دارد، همچون آثار باستانی و ابنیه اسلامی، گل‌های شاه عباسی و رز فرنگ، خطوط اسلیمی و ختایی، نقوش بته جقه و واگیره‌ای، طرح‌‌های اقتباسی، درختی، ترکمن، گلدانی، محرابی، محرمات، هندسی و طرح‌های تلفیقی اشاره داشت که اخیرا در طراحی بافته‌های ماشینی بسیار کاربری داشته و به مدل‌های مختلف ارائه می‌گردد. شما عزیزان متقاضی می‌توانید به منظور بهره‌مندی از تنوع بالایی از معروف‌ترین نقوش و جهت خرید پرفروش‌ترین طرح فرش ماشینی 1200 شانه به مراکز معتبری همچون فروشگاه اینترنتی فرش ماندانا مراجعه نمایید.

15 / 100

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *